Američki predsjednik navodno će pokušati oživjeti Bidenove napore da potpiše veliki ugovor o naoružanju tokom svog posjeta Bliskom istoku sljedećeg mjeseca, nakon ukidanja zabrane prodaje oružja Rijadu.
Sjedinjene Američke Države spremaju se ponuditi Saudijskoj Arabiji paket oružja vrijedan više od 100 milijardi dolara, a ponuda bi trebala biti objavljena tokom posjete predsjednika Donalda Trumpa Kraljevini u maju, reklo je za Reuters šest izvora direktno upoznatih s tim pitanjem.
Bidenov prijedlog predviđao je pristup naprednijem američkom oružju u zamjenu za obustavu kupovine oružja iz Kine i ograničavanje kineskih investicija u Saudijskoj Arabiji. Reuters nije precizirao da li prijedlog Trumpove administracije uključuje slične zahtjeve.
Kada je prvi put bio predsjednik, Trump je izjavio da je prodaja oružja Saudijskoj Arabiji dobra za otvaranje radnih mjesta u Sjedinjenim Američkim Državama.
Dva izvora navode da bi kompanija Lockheed Martin mogla isporučiti niz naprednih sistema naoružanja, uključujući transportne avione C-130. Također bi mogli isporučivati projektile i radarske sisteme, rekao je jedan izvor.
Očekuje se da će i kompanija RTX Corp, ranije poznata kao Raytheon Technologies, igrati ključnu ulogu u ovom paketu, koji bi uključivao isporuke i drugih velikih američkih odbrambenih kompanija poput Boeinga, Northrop Grummana i General Atomicsa, navela su četiri izvora.
Svi izvori su tražili da ostanu anonimni zbog osjetljivosti teme.
Sjedinjene Države već dugo isporučuju oružje Saudijskoj Arabiji. Trump je 2017. godine predložio prodaju oružja Kraljevini u vrijednosti od oko 110 milijardi dolara.
Međutim, od 2018. godine realizirano je samo oko 14,5 milijardi dolara ugovora, a Kongres je počeo usporavati odobravanja pod pritiskom javnosti, posebno nakon ubistva saudijskog novinara Jamala Khashoggija.
Godine 2021, pod administracijom predsjednika Bidena, Kongres je zabranio prodaju ofanzivnog oružja Saudijskoj Arabiji kako bi izvršio pritisak na Kraljevinu da okonča rat u Jemenu, koji je izazvao veliki broj civilnih žrtava.
Prema američkom zakonu, svi veliki međunarodni poslovi u vezi s prodajom oružja moraju biti odobreni od strane Kongresa prije nego što budu finalizirani.
Iako su tri izvora navela da su šanse za postizanje dogovora o isporuci aviona F-35 tokom posjete niske, istaknuli su da se očekuje potencijalno postizanje dogovora o budućoj kupovini ovih aviona, za koje Saudijska Arabija već godinama pokazuje interes.
Sjedinjene Američke Države osiguravaju da njihov bliski saveznik Izrael ima naprednije američko oružje od arapskih zemalja, što se naziva "Kvalitativna vojna nadmoć" (QME) nad susjedima.
Izrael koristi avione F-35 već devet godina i formirao je nekoliko eskadrila. U petak je izraelska vojska saopćila da su tri nova borbena aviona F-35I sletjela u zračnu bazu Nevatim prethodne noći, pridruživši se 140. eskadrili i povećavši broj aviona F-35 na 45.
Ova tri aviona dio su izraelske početne narudžbe od 50 borbenih aviona F-35. Prošle godine naručeno je dodatnih 25 aviona.
Ummet Press
Objavi komentar