Uprava za zaštitu ličnih podataka Nizozemske (AP) naredila je Ministarstvu za socijalna pitanja i zapošljavanje (SZW) da u roku dva mjeseca uništi tajno i nezakonito prikupljene lične podatke o pripadnicima muslimanske zajednice.
Uprava je u saopćenju obrazložila da je Ministarstvo za socijalna pitanja i zapošljavanje prekršilo zakon prikupljanjem tih podataka u okviru tajnih istraga koje su vođene u periodu od 2016. do 2019. godine, tokom kojih su nadzirani muslimani i islamske institucije.
Ministarstvo je angažiralo privatnu istražiteljsku agenciju koja je slala svoje zaposlenike na tajni zadatak da posjećuju džamije i prikupljaju informacije o muslimanima. Ispostavilo se da su se njihove istrage usredotočile na najmanje 31 osobu.
„Prikupljanje ličnih podataka u ovim istragama bilo je nezakonito jer nije imalo pravnu osnovu, a Ministarstvo nije bilo transparentno po tom pitanju. Bilo je i diskriminirajuće jer su meta uglavnom bili muslimani“, izjavio je u saopćenju Aleid Wolfsen, predsjednik Uprave za zaštitu ličnih podataka.
Ovaj skandal je otkrio jedan nizozemski list u oktobru 2021. godine, navodeći da je najmanje deset nizozemskih općina angažiralo privatnu istražiteljsku agenciju za nezakonito prikupljanje informacija o muslimanima, džamijama i islamskim institucijama.
Advokatica Samira Sabir, koja je pokrenula pravni postupak u ime nekih muslimana, izjavila je za agenciju Anadolija da je Ministarstvo za socijalna pitanja nezakonito prikupljalo i obrađivalo lične podatke imama, upravitelja džamija i propovjednika koji imaju aktivnu ulogu u muslimanskim zajednicama u Nizozemskoj.
Dodala je da je Ministarstvo napravilo „klasifikacije pojedinaca kao što su pripadnici selefijskog pokreta ili članovi Muslimanskog bratstva, a zatim je podijelilo te informacije“.
„Naš cilj je osigurati da se svi podaci izbrišu, ali prvo moramo tačno utvrditi koje informacije postoje i s kim su podijeljene. Još ne znamo tačno koliko su se ti podaci proširili, zato smo odlučni ići do kraja kroz pravni proces“, pojasnila je advokatica.
Istaknula je da su ovi događaji „potpuno uništili percepciju muslimana u Nizozemskoj da se saradnjom s državom, transparentnošću i dijalogom može spriječiti njihova diskriminacija“.
Dogukan Ergin, zastupnik iz stranke Denk, rekao je da odgovori Ministarstva za socijalna pitanja koja su dobili na zastupnička pitanja o ovom slučaju nisu bili zadovoljavajući.
Ergin smatra da nizozemska država „provodi proizvoljnu politiku prema muslimanima, koja se temelji na nepovjerenju i isključivanju“.
„Daju nam izjave poput: ‘Ne znamo kako se to dogodilo i nije nam to bio cilj. Samo smo pokušavali nadzirati mlade ljude koji putuju u Siriju'“, dodao je.
Nizozemski zastupnik upozorio je da bi vladine agencije mogle nastaviti koristiti te podatke uprkos nalogu Uprave za zaštitu ličnih podataka. Rekao je da bi ove informacije mogle negativno utjecati na mogućnosti muslimana da se zaposle u javnom sektoru, a mogli bi biti podvrgnuti i neopravdanom ispitivanju u bankama.
Muhsin Koktas, predsjednik Vijeća za komunikaciju između države i miuslimana (CMO), izjavio je da su istrage provedene tajno u periodu između 2016. i 2019. u saradnji općina i Nacionalnog koordinacijskog tijela za borbu protiv terorizma (NCTV).
„Istraživači su išli u džamije, ne govoreći da provode istraživanje. Ponašali su se kao da su vjernici. Proveli su vrlo temeljita istraživanja, poput toga ko razgovara s kim i ko je s kim u sukobu“.
Istrage je opisao kao špijunažu, napomenuvši da Ministarstvo nije samo otkrilo ovaj slučaj, već je on izašao na vidjelo, zahvaljujući pisanju jednog nizozemskog lista.
Koktas smatra da nije dovoljno samo uništiti ove podatke, stoga je pozvao na rješavanje problema nedostatka povjerenja koje je ovaj slučaj izazvao među muslimanima.
„Među muslimanima sada vlada osjećaj da su svi pod nadzorom. Više nas ne tretiraju kao obične građane, već osjećamo da ćemo biti diskriminirani bez obzira na to šta činili“, rekao je.
Izvor: Agencije
Objavi komentar