Afrička unija uputila je "hitni apel za saradnju u borbi protiv džihadskih skupina u zapadnoj Africi", navedeno je u saopćenju objavljenom u subotu.
Poziv je uslijedio nakon napada na sjeveru Benina, u kojem je ubijeno više vojnika. Vlasti Benina saopćile su da je u napadu poginulo 54 vojnika, dok je grupa Džemat Nusrat al-Islam wal Muslimin, koja je preuzela odgovornost za napad, objavila da je ubijeno 70 vojnika.
U posljednje vrijeme zabilježen je porast napada usmjerenih na vojne položaje u regiji koja graniči s Nigerom i Burkinom Faso.
Vlada Benina opisala je ove napade kao "incident koji se proširio iz Nigera i Burkine Faso". Osuđujući napad, predsjednik Komisije Afričke unije, Mahamoud Ali Youssouf, izjavio je da ovaj događaj "pokazuje hitnu potrebu za jačanjem saradnje među susjednim zemljama kako bi se odgovorilo na rastuću prijetnju koju predstavljaju skupine koje djeluju u Sahelu".
Vlada Benina također je kritikovala vojne hunte u Burkini Faso i Nigeru zbog nedostatka saradnje u borbi protiv ovih skupina.
S druge strane, Burkina Faso i Niger optužili su Benin da "pruža utočište stranim vojnim bazama s ciljem destabilizacije" njihovih zemalja.
Džihadske skupine šire utjecaj u zapadnoj Africi
Primjetno je da su džihadske skupine u posljednje vrijeme intenzivirale svoje aktivnosti u zapadnoj Africi.
U tom kontekstu, džihadske grupe su posebno aktivne na sjeveru Burkine Faso, proširujući svoja područja djelovanja prema jugu Malija, koji je poznat kao uporište El-Kaide u regiji.
Važno je istaknuti da ove skupine slijede strategiju širenja iz unutrašnjosti zapadne Afrike prema obali. Procjenjuje se da su zapadnoafričke obale, koje su dom brojnih turističkih destinacija i područja od strateškog interesa za zapadne sile, posebno Francusku i Ujedinjeno Kraljevstvo, potencijalne mete džihadskih napada.
Strategija širenja grupa koje su već destabilizirale Mali i Burkinu Faso, a sada se šire prema granicama zemalja poput Nigera, Nigerije, Obale Slonovače, Gvineje, Senegala, Gane, Toga i Benina, zaslužuje posebnu pažnju.
Ummet Press
Objavi komentar