Piše: Wasim Ayyanawi
''Trči užurbano, skače s jednog brda na drugo, nadajući se da će stići do njega. Ubrzani otkucaji njegovog srca najavljuju protok više krvi kroz njegove arterije prema tijelu. Nosio je tešku opremu težu od dvadeset kilograma, ali nije skrenulo njegov pogled s njega – on je bio njegov cilj.
Iznenada se zaustavlja, a vozač ne zna da je praćen. Ebu El-Mikdam se smiješi i posmatra izoštrenim vidom. Brzo se priprema, puni svoj lanser, zauzima odgovarajući položaj, a zatim puca. Tenk eksplodira, čime lovac na tenkove postavio novi svjetski rekord.
Ovo je priča o jednom od tenkova koje je uništio Ebu El-Mikdam, poznat kao "Lovac na tenkove", ali on neće moći ispričati ovu priču svojoj djeci, jer su ga pripadnici organizacije "Islamska država u Iraku i Levantu (IDIŠ)" zaklali, a zatim mu otkinuli glavu pod optužbom da je ''murted''. To su, zatim, objavili na društvenim mrežama.
Musenna Abdul Kerim El-Hussein (Ebu El-Mikdam) rođen je u gradu Sarakib, u provinciji Idlib. Pridružio se sirijskoj revoluciji od samog početka, protestirajući zajedno s ljudima iz svog grada protiv sirijskog režima. Kasnije se pridružio naoružanoj opoziciji, započevši kao borac u grupi Ahraru-Šam.
Nakon toga se specijalizirao za artiljeriju i raketnu tehniku, prošao nekoliko treninga u tom području i bio prisutan na bojištima na više frontova.
Preuzeo je, nakon što je prošao kroz mnoge bitke, vođenje divizije za artiljeriju i rakete u pokretu, a njegova reputacija na bojištima postala je poznata pod imenom "Lovac na tenkove", zbog broja tenkova i oklopnih vozila koje je uništio koristeći razne metode, a među najistaknutijim su bile rakete "Kornet" i "Konkurs".
Azzam Sabri, blizak Ebu El-Mikdamu i jedan od članova grupe Ahraru-Šam, opisuje svog prijatelja Ebu El-Mikdama kao jednog od najsrčanijih boraca koje je poznavao tokom njihove džihadske misije u Siriji.
Sabri prepričava detalje svog susreta s Ebu El-Mikdamom, rekavši: "U drugom mjesecu prošle godine, naša jedinica je bila u nedostatku stručnjaka za rakete i protutenkovske sisteme, pa je Ebu El-Mikdam došao da nas podrži i obuči za te vrste oružja."
Sabri potvrđuje da je Ebu El-Mikdam uništio više od 22 tenka i oklopna vozila samo u provinciji Idlib tokom bitaka koje je vodio u toj provinciji, uz nekoliko vojnih transportera.
Sabri oplakuje svog prijatelja, nazivajući njegovu smrt velikim gubitkom za grupu Ahraru-Šam, a posebno za sirijsku revoluciju uopšte. Potvrđuje da je bio jedan od najboljih boraca i stručnjaka za rakete i protutenkovske sisteme, dodajući da će njegov izostanak ostaviti dubok negativni utjecaj na sve borce Ahraru-Šama, koji će nastojati da se osvete za njega, ma koliko to bilo teško, kako je rekao.
Bitke u Kalamunu
Ebu El-Mikdam je došao u Kalamun samostalno kako bi učestvovao u bitci "Oluja pustinje", a odigrao je ključnu ulogu u preuzimanju režimskog vojnog skladišta tenkova.
Ebu Asid El-Šami, odgovorni za medije Ahraru-Šama u Kalamunu, smatra da je Ebu El-Mikdam imao značajan utjecaj na pobjede u posljednjim bitkama u istočnom Kalamunu nakon što je došao sa sjevera da učestvuje.
Ebu Asid je za Al Jazeeru potvrdio da je Ebu El-Mikdam bio neutralan u sukobu s organizacijom IDIŠ na sjeveru Sirije i nikada nije učestvovao u borbama protiv njih, što je također bio slučaj za sve pripadnike njegove jedinice.
Objašnjava se da je Ebu El-Mikdam nestao nakon što je krenuo prema sjeveru, u Idlib, kako bi doveo cijeli svoj bataljon da nastavi bitku "Oluja pustinje". Nestao je u istočnom ruralnom dijelu Homsa, u blizini područja "Akirbat", a kasnije je otkriveno da ga je zarobili pripadnici IDIŠ-a. Nakon toga, njegove slike su objavljene, prikazujući ga obezglavljenog.
Tako je "Lovac na tenkove" otišao nakon bogatog bilansa u bitkama protiv sirijskog režima, ali zanimljivo je da je otišao rukama onih koji su jučer bili njegovi saputnici u rovovima i saborci revolucije. Ko je, zapravo, imao koristi od njegove smrti?''
Izvor: Al Jazeera
Obrada: Ummet Press
Objavi komentar