Izrael će potpisati primirje s Hamasom kako bi se usredotočio na ''prijetnju iz Sirije''

Više izvora potvrdilo je da je postignut veliki napredak u pregovorima koji se održavaju u Dohi između Hamasa i Izraela, čime su povećane šanse za sklapanje sporazuma o prekidu vatre u Gazi i razmjeni zarobljenika u narednim satima.

Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Katara odbio je dati detalje o sadržaju pregovora između Hamasa i Izraela o prekidu vatre koji su u toku, ali je rekao da su sva “glavna pitanja izglađena”.

“Sve što možemo reći je da smo danas najbliže dogovoru nego u bilo kojem trenutku u prošlosti”, rekao je novinarima Majed al-Ansari.

Učesnici pregovora sastati su se danas u Dohi kako bi finalizirali sporazum. Pozivajući se na izjavu zvaničnika koji je upoznat s pregovorima, Reuters piše da su posrednici predali konačni nacrt sporazuma Hamasu i Izraelu.

Izraelski Kanal 13 je izvijestio da bi, prema procjenama u Izraelu, objava o postizanju sporazuma mogla biti danas poslijepodne.

Savjetnik za nacionalnu sigurnost SAD-a Jake Sullivan rekao je ranije da je postignuto značajno približavanje stavova „o najvažnijim tačkama“. Objasnio je da je postignut napredak u određenim pitanjima, od kojih su: razmjena zarobljenika, „pozicioniranje izraelskih snaga tokom povlačenja iz Pojasa Gaze“ i način povećanja humanitarne pomoći nakon prekida vatre. „Nesuglasice se rješavaju polako, jedna po jedna“, rekao je.

Novine The Times of Israel prenijele su od nekih zvaničnika da je napredak u pregovorima u Gazi postignut nakon napetog sastanka premijera Benjamina Netanyahua i Stephena Witkoffa, specijalnog izaslanika za Bliski istok novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa. Dodale su da je Trumpov izaslanik vršio pritisak na Netanyahua da prihvati potrebne ustupke kako bi se sporazum sklopio prije inauguracije Trumpa 20. januara.

Hamas je u više navrata potvrđivao svoju spremnost za sklapanje sporazuma. Čak je u maju protekle godine pristao na prijedlog koji je iznio Biden, ali je Netanyahu odustao od tog prijedloga, insistirajući na nastavku rata i nepovlačenju vojske iz Gaze.

Prema onome što je prenijela agencija Reuters, očekivani sporazum ima nekoliko tačaka, od kojih je najistaknutija oslobađanje 33 izraelska zarobljenika u Gazi, uključujući djecu, žene civile, vojnikinje, muškarce starije od 50 godina, ranjene i bolesne.

Ako sve bude teklo prema planu, pregovori o drugoj fazi počet će 16. dana nakon što sporazum stupi na snagu.

Tokom druge faze bit će oslobođeni preostali živi zarobljenici, uključujući vojnike i vojno sposobne muškarce te će biti predata tijela preminulih.

U zamjenu za oslobađanje svakog izraelskog zarobljenika, Izrael će osloboditi određeni broj palestinskih zatvorenika, uključujući i one koji služe duge kazne.

Dalje, sporazum predviđa povlačenje izraelskih okupacijskih snaga u fazama, uz ostanak u blizini granice „kako bi branili izraelske gradove i naselja“.

Osim toga, postojat će sigurnosni aranžmani u vezi s koridorom Philadelphi (Salah al-Din) na jugu Pojasa Gaze, pri čemu će se Izrael povući iz dijelova koridora nakon prvih dana sporazuma.

Stanovnicima sjeverne Gaze bit će dozvoljen povratak u njihova mjesta, uz uspostavljanje mehanizma koji će osiguravati da se oružje tamo ne prenese.

Izraelske snage će se, također, povući iz koridora Netzarim u centralnoj Gazi te će se povećati količina humanitarne pomoći za Pojas Gaze.

Reuters je izvijestio da se jedno od najnejasnijih pitanja u pregovorima odnosi na upravljanje Pojasom Gaze nakon rata. Sugerirao je da se trenutna runda pregovora ne bavi ovim pitanjem zbog njegove složenosti i mogućnosti da bi moglo omesti sklapanje sporazuma.

Objavi komentar

Noviji Stariji