Prema lokalnim izvorima, Hattab, koji je rođen u gradu Jajrud u okolini prijestolnice Damaska, prethodno je služio kao vođa opće sigurnosti u Idlibu.
Nova sirijska uprava objavila je u četvrtak imenovanje Enesa Hattaba za šefa Sirijske obavještajne službe u sklopu sveobuhvatnog restrukturiranja vitalnih državnih institucija zemlje.
U izjavi koju je dala sirijska državna novinska agencija SANA, "Glavno zapovjedništvo objavilo je da je g. Enes Hattab imenovan za šefa Opće obavještajne službe Sirije''.
Izvori navode da je Hattab, koji je rođen 1987. godine u regiji Kalemun, nakon završene srednje škole upisao studij inženjerstva na Univerzitetu u u Damasku, ali je napustio zemlju prije završetka školovanja.
Hattab se s obitelji preselio u Irak početkom 2000-ih. Godine 2003., kada je imao samo 16 godina, pridružio se džihadskom otporu u Iraku, koji je bio blizak El-Kaidi.
U tom kontekstu je uzeo ime Ebu Ahmed Huddud. Brzo je stekao položaj u džihadskoj skupini. Godine 2012. stigao je u Siriju da podrži Ebu Muhammeda el-Dževlanija, emira tada tek formirane skupine Džebhetun-nusra, s kojim je sarađivao u Iraku.
Prema UN-ovom odboru za sankcije, Hattab je 23. septembra 2014. stavljen na popis sankcija zbog veza s El-Kaidom, budući da je Nusra važila kao zvanični ogranak te organizacije u Siriji.
Prema informacijama uključenim u izvješće UN-a, Hattab je također služio kao "administrativni emir" Džebhetun-nusre početkom 2014. godine.
Podaci također pokazuju da je Hattab postao jedan od vođa skupine krajem 2013. godine te da je sredinom iste godine postao član Vijeća Šure grupe.
Kako se navodi u njegovoj biografiji, Sjedinjene Američke Države pokušale su ga likvidirati 2014. godine u Deir ez-Zoru, ali je preživio.
S spajanjem Nusre i drugih grupa iz čega je nastao Tahriru-Šam, Hattab razvija novi zatvorski sistem u Idlibu i rukovodi formiranjem posebne obavještajno-sigurnosne jedinice grupe. Svojim akcijama je neutralizirao djelovanje režimskih i IDIŠ-ovih ćelija u Idlibu, pritom ograničavajući djelovanje jedinica koje su odbijale centralnu komandu pri savezu Fethul-Mubin.
Ipak, Enes Hattab nije postavljen na čelo Sirijske obavještajne službe odmah nakon velikih promjena u Siriji.
S padom Assadovog režima 8. decembra, sirijske opozicione skupine preuzele su kontrolu nad glavnim gradom Damaskom i drugim gradovima, okončavši 61-godišnju vladavinu stranke Baas i 53-godišnju vladavinu obitelji Assad.
Nova sirijska administracija provodi opsežne promjene u državnim strukturama kako bi reorganizirala državne institucije i učvrstila svoju vlast u zemlji.
Ummet Press
Objavi komentar