Nekoliko zapadnih zemalja, među kojima su Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska, pozvale su svoje građane da odmah napuste Liban, usred porasta napetosti na Bliskom istoku nakon ubistva političkog vođe Hamasa Ismaila Haniyeha, za koje Iran okrivljuje Izrael i SAD.
Nakon ubistva Haniyeha u Teheranu, koje je uslijedilo nekoliko sati nakon izraelskog atentata na vojnog komandanta Hezbollaha Fuada Shukra u Bejrutu, Iran i takozvana “osovina otpora” najavili su osvetu.
Libanska grupa Hezbollah, saveznik palestinske grupe Hamas, i izraelska vojska razmjenjuju prekograničnu vatru od početka izraelskog rata u Gazi, koji je počeo nakon što je Hamas izveo rijedak napad na izraelski teritorij, ubivši 1.139, a zatočivši otprilike 240 osoba.
Grupe iz Libana, Jemena, Iraka i Sirije, koje podržava Iran, već su uvučene u izraelski gotovo desetomjesečni rat protiv Gaze. No, ovosedmična ubistva Haniyeha i Shukra intenzivirala su strahove od širenja sukoba.
SAD, izraelski saveznik, je u subotu rekao da će razmjestiti dodatne ratne brodove i borbene avione u regiju te je zatražio od svojih građana u Libanu da kupe “prvu dostupnu kartu” i napuste zemlju.
Ambasada SAD-a u Bejrutu je od svojih državljana koji odluče ostati u Libanu zatražila da “pripreme planove za vanredne situacije”.
Ministarstvo vanjskih poslova Velike Britanije također je pozvalo svoje građane u Libanu da napuste zemlju “traju komercijalni letovi”.
“Situacija u regiji bi se mogla brzo pogoršati”, naveo je britanski ministar vanjskih poslova David Lammy u saopćenju. “Moja poruka britanskim državljanima je jasna – napustite Liban odmah.”
U nedjelju je Ministarstvo vanjskih poslova Francuske izdalo upozorenje za putovanja, pozivajući svoje građane u Libanu da napuste tu zemlju “što je prije moguće” zbog rizika od vojne eskalacije.
Strah od pogoršanja situacije na Bliskom istoku
U međuvremenu je Kanada poručila svojim državljanima da izbjegavaju putovanja u Izrael.
“Sigurnosna situacija može se dodatno pogoršati bez upozorenja”, saopćila je kanadska vlada.
Osim toga, rastuće napetosti su primorale velike avioprijevoznike, uključujući nizozemski KLM, Lufthansu, Emirates, Air France, Turkish Airlines, Singapore Airlines i Swiss Airlines, da obustave svoje letove za Izrael, Iran i Liban.
“Mnogi Libanci su migranti, a neki su došli na ljetni odmor”, rekao je Al Jazeerin reporter Ali Hashem, izvještavajući iz Bejruta. “S obzirom na to da mnoge aviokompanije otkazuju i prekidaju letove, ljudi žele napustiti zemlju što je prije moguće, prije najavljene odmazde.”
Rekao je da je libanski premijer već izjavio da zemlja ima pravo da uzvrati na svaku agresiju.
Rano u nedjelju je iz južnog Libana na sjeverni Izrael ispaljen baraž od više od 50 raketa. Eksplozije su se mogle vidjeti iznad područja Gornje Galileje, jer je Izrael aktivirao svoj sistem protuzračne odbrane.
Raketni napadi uslijedili su nakon što je Izrael tokom noći pogodio nekoliko područja u južnom Libanu, izvijestili su u nedjelju službeni libanski mediji.
“Izraelski ratni avioni izveli su zračni napad na periferiju područja Al Mahmudiyah, nakon čega je uslijedio drugi zračni napad istočno od Kafr Rummana”, izvijestila je Libanska nacionalna novinska agencija.
Iran je u subotu rekao da očekuje napade Hezbollaha dublje unutar Izraela i da više neće biti ograničen samo na vojne ciljeve.
U međuvremenu je Izrael u dvorištu bolnice Al-Aqsa u Deir el-Balahu u Gazi bombardovao šatore u kojima su smješteni raseljeni Palestinci, ubivši najmanje tri, a ranivši 18 osoba. Napad je uslijedio nekoliko sati nakon što je u napadu na školu u gradu Gazi, pretvorenu u sklonište, ubijeno 17 ljudi.
U ratu koji Izrael vodi protiv opkoljene enklave ubijeno je najmanje 39.550 Palestinaca, a 91.280 ih je ranjeno.
Izvor: Al Jazeera i agencije
Objavi komentar