Šta su izraelski sistemi odbrane Željezna kupola i Arrow

Protuzračni projektili

Izrael se priprema na moguću odmazdu za atentat na čelnika Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu prošle sedmice, piše Reuters i donosi više detalja o višeslojnoj protuzračnoj odbrani koju Izrael brusi od salvi iračkih raketa Scud u Zaljevskom ratu 1991. godine.

Arrow (Strijela)

Sistem dugog dometa Arrow-2 i Arrow-3, koji je razvio Izrael imajući na umu iransku raketnu prijetnju, dizajniran je za presretanje balističkih projektila izvan zemljine atmosfere, koristeći odvojivu bojevu glavu koja se sudara s metom.

Djeluje na visini koja omogućuje sigurno raspršivanje svih nekonvencionalnih bojevih glava.

Državna kompanija Israel Aerospace Industries je glavni izvođač projekta, dok je Boeing uključen u proizvodnju presretača.

Izraelska vojska je 31. oktobra objavila kako je upotrijebila sistem PZO Arrow prvi put od izbijanja rata s Hamasom 7. oktobra za presretanje rakete zemlja-zemlja u Crvenom moru ispaljene prema njenom teritoriju.

Njemačka je 28. septembra potpisala pismo namjere s Izraelom da će kupiti odbrambeni raketni sistem Arrow-3 za gotovo četiri milijarde eura.

Davidova praćka

Sistem Davidova praćka (David's Sling) srednjeg dometa dizajniran je za obaranje balističkih projektila ispaljenih s udaljenosti od 100 do 200 kilometara.

Ovaj sistem, koji su zajedno razvile i proizvele izraelska državna firma Rafael Advanced Defense Systems i američka Raytheona Co, dizajniran je i za presretanje aviona, dronova i krstarećih projektila.

Željezna kupola

Sistem protuzračne odbrane kratkog dometa Željezna kupola (Iron Dome) izgrađen je za presretanje raketa koje ispaljuje palestinski pokret Hamas u Gazi.

Razvio ga je državni Rafael Advanced Defense Systems uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, a postao je operativan 2011. godine.

Svaka jedinica, koju vuče kamion, ispaljuje radarski vođene projektile kako bi raznijela prijetnje kratkog dometa poput raketa, minobacača i dronova u zraku.

Iz Rafaela navode kako je isporučio dvije baterije Željezne kupole američkoj vojsci 2020. godine. Ukrajina, također, traži isporuku u svom ratu s Rusijom, iako je Izrael Kijevu do sada pružao samo humanitarnu podršku i civilnu odbranu.

Mornarička verzija Kupole za zaštitu brodova i pomorske imovine postavljena je 2017. godine. Sistem utvrđuje je li raketa na putu da pogodi naseljeno područje; ako nije, raketa se ignorira i pušta da bezopasno padne.

Željezna kupola je na početku opisana kao sistem odbrane područja veličine grada od raketa s dometima između četiri i 70 km, ali stručnjaci kažu da je to u međuvremenu prošireno.

Laserski sistem

Izraelski sistemi za presretanje koštaju između desetaka hiljada i miliona dolara za obaranje nadolazećih prijetnji.

Izrael razvija laserski sistem za neutralizaciju neprijateljskih raketa i bespilotnih letjelica po procijenjenoj cijeni od samo dva dolara po presretanju.

Izvor: Agencije

Objavi komentar

Noviji Stariji